Team Associated RC10B74.2D Team 1/10 4WD Off-Road Electric Buggy Kit
Product Code: TA901544MT
Availability: In Stock
Viewed 0 time
Product Description
Team Associated RC10B74.2D Team Kit | 1/10 4WD Electric Off-Road Dirt Buggy
RC10B74.2D Team Kit - Engineered for Dirt Dominance
13mm Big-Bore Technology. Center Differential. Maximum Dirt Traction.
The Team Associated RC10B74.2D is the definitive 4WD buggy for dirt and clay track surfaces. Building on the championship-winning RC10 platform, the B74.2D focuses on reducing weight and lowering the center of gravity while significantly improving jump and bump handling. Equipped with 13mm big-bore shocks and a high-viscosity center differential, this kit provides the stability and predictability needed for professional-level off-road racing.
Next-Gen 4WD Dirt Engineering
13mm Big-Bore Shocks
Center Differential System
LTC Gear Technology
Technical Specifications
RC10B74.2D KIT PRODUCT DATA
Scale 1:10 Scale
Drive Type 4WD
Completion Level Unassembled Kit
Length 395mm (15.55 in)
Internal Gear Ratio 2.50:1
Shock System 13mm Threaded Aluminum Big-Bore
Differential Center Diff (200k CST Fluid)
Turnbuckles High-Durability 3.5mm
What's Included?
  • (1) RC10B74.2D 4WD Team Buggy Kit
  • Center Differential (72T & 78T Spur Gears included)
  • Center Bulkhead Fan Mount
  • Detailed Assembly Manual
Items Needed to Complete:
  • 1:10 scale electric motor & ESC
  • 7.4V-7.6V 2S LiPo "Shorty" Battery